DIGIVEGA Logo DIGIVEGA Logo
Dijital Dünyada Marka Bilinirliği Nasıl Arttırılır?

Dijital Dünyada Marka Bilinirliği Nasıl Arttırılır?

digivega blog
scroll down
digivega

DIGI BLOG

Dijital Dünyada Marka Bilinirliği Nasıl Arttırılır?
24 Kasım

Dijital Dünyada Marka Bilinirliği Nasıl Arttırılır?

digivega small logo Okuma Süresi, 5 dk
24 Kasım, 2020

Dijital dünya pazarlama ağı açısından her geçen gün büyüme gösteriyor. Bu büyüyen pazarı en iyi şekilde değerlendiren markalar ise hem marka bilinirliklerini hem de marka değerlerini gün geçtikçe arttırmaya devam ediyor. Peki yeni kurulan ya da bu dijital dünyada kendilerine büyük bir yer edinmek isteyen markalar neler yapmalı?

Kurumsal Bir Web Sitesi

365 gün, 24 saat boyunca ulaşılabilir olmak ve kendi kitlenizin dışındaki insanlara da hitap etmek için iyi bir web sitesi dijital dünyanın olmazsa olmazı. Özellikle e-ticaret pazarına girmek isteyen şirketler ve firmalar için kurumsal bir web sitesi hayat kurtarır nitelikte. Kurumsal bir web sitesi kullanıcı deneyimi açısından önemli bir noktadır. Web site tasarımlarının kullanıcı dostu, responsive -tüm ekranlarla uyumlu- ve kişiselleştirilmiş şekilde hazırlanması firmanızın ulaşılabilirliğini, itibarını ve bilinirliğini arttırır. Başarılı bir web sitesi hem tasarım hem de yazılım açısından alanında uzman bir ekip tarafından oluşturulmalı ve özgün içeriklerle güncel tutulmalıdır.

Dijital Platformlarda Aktif Olun

Etkili bir dijital pazarlama stratejisi zaman içinde marka algınızı hayal ettiğiniz yere taşırken karışıklığı azaltır ve ekibin iş akışını kolaylaştırır. Her sektörün dinamikleri farklı olduğundan sektör tecrübesine sahip bir ekip oluşturmak ve yine tecrübeli bir dijital ajansla çalışmak güvende kalmanızı sağlayacaktır.

Sosyal medya yönetimi; markaların hedef kitlelerine doğrudan temas edebilmeleri, efektif pazarlama içerikleri ve reklamlar ile marka değerinin yükseltilebilmesi adına şirketlerin dijital iletişim çalışmaları arasında mutlaka tercih etmeleri gereken bir hizmet. Sosyal medya hesapları doğru yönetilen markaların web sitelerine aldığı trafiğin ciddi bir oranı sosyal medya paylaşımlarından geliyor. Marka konumunuza ve müşteri profilinize uygun sosyal medya platformlarında size özel üretilen içerikler sayesinde yüksek performansla trafik elde etmeniz ve dönüşüm oranlarınızı yükselmesi marka bilinirliğinizi arttırır.

Tüm dijital platformlardaki marka sesi ve iletişim dilinizin rehberliğinde sosyal medya platformlarında da platforma özgü içerikler geliştirmeli, hedef kitlenizin ilgilendiği mecralarda istikrarlı şekilde yer almalısınız.

Dijital Reklamlara Bütçe Ayırın

Neden dijital reklamlara bütçe ayırmalısınız? Bu önemli soruyu sizler için hemen cevaplamak isteriz. Her geçen gün katlanarak artan sabit, mobil internet abone sayıları ile internet ve sosyal mecra kullanıcı sayıları ve kullanım süreleri de katlanarak artıyor. BTK’nın 2020 2. Çeyrek raporuna göre Türkiye’de mobil abone sayısı yaklaşık 81,7 milyona ulaşarak mobil penatrasyon oranı %98,3, sabit internet abone sayısı ise 78,4 milyona ulaşmıştı. Bu veri bile tek başına pazardaki potansiyel hedef kitlelerinize ürün ve hizmetlerinizi ulaştırma noktasında dijital mecraların önemini göz önüne sermekte. Dijital reklam mecralarının bir diğer önemi ise geleneksel reklam mecralarının aksine kullanıcılar internette bıraktığı ayak izleri sayesinde reklam yatırımlarının her kuruşuna kadar doğru hedef kitleye ulaşmanızı sağlayacak teknolojiye sahip olmasıdır.

İnsanların dijital mecralar üzerinde geçirdikleri süre artarken bu mecralar üzerinden aradıkları, satın aldıkları ürün ve hizmetlerde de paralel bir şekilde artmakta. Bu artışın arkasında markaların dijital mecralar üzerinde ürün ve hizmetlerini arz ederken bu mecralara ayırdıkları reklam bütçelerinin de artması en büyük etkendir. ABTR’nin 2020 ilk 6 ay raporuna göre dijital reklam yatırımları %53 ile diğer tüm reklam mecralarını geride bırakmış olmakla beraber TV reklam yatırımlarının da üzerinde bir paya sahip olduğunu görmekteyiz. Bu araştırma yıldan yıla dijital reklam yatırımlarının nasıl değiştiğini ve değişeceğini ve buradaki rekabetin de buna paralel olarak artacak olduğunu gösteriyor.

Gelinen bu nokta itibari ile dijital reklam yatırımları kaçınılmaz bir gerçek olmakla beraber reklam yatırımlarının ve rekabetin hızla arttığı bu mecralarda doğru reklam stratejilerinin kurgulanması ve hayata geçirilmesi ayrılan reklam bütçelerinin tam karşılığını alabilmek için hayati bir öneme sahip. Bu nedenle mutlaka bu mecraların dinamiklerine hakim, bu alanda uzman kurumlardan destek alınması yapacağınız yatırımlardan mutluluk duyacağınız sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Google Arama Ağında Görünür Olun

Arama motoru optimizasyonu (SEO) ile web sitenizi hem arama motoru kriterlerine uygun hem de kullanıcı dostu hale getirin. Google'a uyumlu içerikler üreterek arama motorundaki görünürlüğünüzü etkin bir şekilde artırabilir ve markanıza organik trafik çekerek marka bilinirliğinizi üst noktaya taşıyabilirsiniz. Tabii aynı zamanda bloğunuzu güncel ve aktif tutmanız gerektiğini de belirtmek isteriz. Google reklamları için ayrılan bütçenin SEO çalışmaları sayesinde düşeceğini hepimiz biliyoruz. Rakip firmaların takibi, içerik üretimi ve yönetimi, UX/UI optimizasyonu gibi teknik iyileştirmeler sonucu maliyetiniz düşerken markanızın bilinirliği ve Google’daki performansı artar.

Dijital dünyada marka bilinirliğini artırmak için gerçekleştirilmesini önerdiğimiz bu maddelerin hepsi ayrı ayrı tecrübe ve vizyon sahibi profesyonellerin danışmanlığında muhteşem sonuçlar doğuracaktır. Marka bilinirliğinizin istediğiniz noktaya ulaşması için tek başına ne online ne de offline mecraların yeterli olamayacağını lütfen göz ardı etmeyin. İki alanda da stratejileri tamamlayıcı şekilde oluşturmak, senkronize şekilde ilerlemek ve her zaman günün koşullarına uyum sağlayacak şekilde değişime hazırlıklı olmak gerekir.