Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (Conversion Rate Optimization – CRO)

Dönüşü Olmayan Bir Yolu Kabul Etmiyoruz

Gelişen teknoloji ve reklam trendleri, sosyal medya kullanım alışkanlıkları, ölçülebilir, raporlanabilir vb. birçok etken ve nedenden dolayı günümüzdeki binlerce marka pazarlama faaliyetlerini artık dijital ajans çalışmalarıyla birlikte dijital reklam mecralarındaki bütçelerini artırarak gerçekleştirmekte.

Bu reklam maliyetlerinde her markanın kendi amacına uygun beklediği dönüşüm metrikleri arasında, siteye gelen kullanıcıların form doldurması, alışveriş yapması, telefonlarının aranması gibi dönüşümler yer alıyor.

Markalar dijital reklam yatırımlarında maksimum bütçeyi harcıyor ve yüzbinlerce trafik alıyor olabilir. Ancak site ve uygulamaya gelen kullanıcıların dönüşüm gerçekleştirmemesi sonucu dönüşüm oranları reklam yatırımlarını dahi süspanse edecek oranlara ulaşmıyorsa reklamlarda, internet sitesinde veya uygulamada dönüşümün önünde engeller olduğu gerçeği göz önüne alınmalı. Dönüşüm oranı optimizasyonu da tam olarak bu noktada hayatımıza giren ve markaların reklam yatırımlardan aldıkları verim için hayati öneme sahip olan bir kavramdır.

Kısaca tanımlamak gerekirse dönüşüm oranı optimizasyonu; dönüşüm önündeki engellerin kaldırılmasıdır.

Digivega’da Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Dönüşüm oranı optimizasyonu konusunda dijital pazarlama ajansları dahi kendi içinde ayrışabiliyor. Genelde dönüşüm oranı optimizasyonunda ya reklamlar üzerinden bir değerlendirme ile reklam yapılan hedef kitle, kullanılan görsel vb. faktörler dikkate alınarak dönüşüm oranı artırılmaya çalışılıyor ya da sorun sadece site veya uygulamada aranarak buralarda iyileştirmeler yapılıyor ve dönüşüm oranlarının artırılması amaçlanıyor.

Digivega bu iki yaklaşımı da doğru buluyor fakat ayrı ayrı ele alınmasının yeterli olduğuna inanmıyor.

Çünkü;

  • Hedef kitleniz doğru, reklam görselleri ve videolar ne kadar iyi hazırlanmış olursa olsun siteniz veya uygulamanız doğru çalışmıyorsa dönüşüm almakta zorlanacaksınız.
  • Site veya uygulamanızın tüm testleri yapılmış, sorunsuz çalışıyor ancak seçilen hedef kitle ürün ve hizmetlerinizle ilgilenecek insanlar değilse yine dönüşüm almakta zorlanacaksınız.Dijital reklam yatırımlarında performans pazarlaması çalışmaları, site ve uygulamanızdaki sorunlarla ilgili olarak da kullanıcı deneyimi çalışmalarını birbirine tamamen bağımlı ve bütünleşik bir bakış açısı ile alıyoruz.

Alanında uzman ekibimizle, dönüşüm yolunda kullanıcıların karşısına çıkan tüm engelleri profesyonel ölçüm ve takip araçları ile belirleyip dönüşüm oranlarını artırıyoruz.

Örnek İşler

Bunlarda İlgini Çekebilir

DIGIBÜLTEN
BİLGİLEN