YouTube Reklamları

YouTube’da İlham Veren Reklamlar

YouTube reklamlarına değinmeden önce paylaşacak olduğumuz diğer detayların daha iyi anlaşılması adına bazı kavramlara açıklama getirmek isteriz.
YouTube ayrı bir mecra gibi görünse de YouTube’un sahibi de Google’dır ve YouTube reklamları da Google Ads olarak adlandırılan reklam yönetim panelinden yayınlanmaktadır. Yani YouTube reklamları olarak ayrıştırdığımız reklamlar aslında Google reklamları içerisinde farklı stratejiler ile farklı kreatifleri yayınlamamızı sağlayan ayrı bir reklam modelidir.

Bu detay neden önemlidir? Google reklamlarında yüksek performanslar almamızı sağlayan Google’ın hedefleme yetenekleri YouTube reklamları için de geçerlidir ve YouTube reklamlarının başarısı da burada saklıdır.

YouTube Reklamları Nedir?

YouTube reklamları markaların ürün veya hizmetlerini daha çok marka bilinirliği artırmak amacı ile belli filtrelerden geçirerek belirlediği potansiyel hedef kitlesine videolar ile anlattığı reklam modelidir.


YouTube Reklamları Neden Önemli?

YouTube için ikinci bir televizyon desek çok da yanılmayız ancak bu televizyonda insanlar kendilerine dayatılan içerikleri değil kendi zevklerine göre tercih ettikleri içerikleri izliyor. Peki bu ne demek? TV’nin aksine YouTube reklamlarında istenilen içerikler izlenirken izlenilen reklamlar da daha fazla dikkat çekiyor.

Youtube her ne kadar bir izleme portalı gibi görünse bile Google’dan sonraki 2. büyük arama motorudur. İnsanlar YouTube’da izlemek istediği içerikleri arayarak buluyor. Yapılan aramalar sayesinde YouTube’ın insanların ilgi alanları hakkında daha fazla bilgiye sahip olması sayesinde daha doğru hedeflemeler yaparak daha efektif bütçe kullanımı sağlıyor.

Video tüketimleri özellikle de mobil video tüketimleri her geçen gün artırıyor ve bunun başını Z kuşağı çekiyor. Bugünün Z kuşağı bir çok marka ve sektör için geleceğin potansiyel hedef kitlesi olduğu için uzun vadeli reklam yatırımları için YouTube reklamları oldukça doğru bir reklam yatırımdır.

YouTube Reklam Modelleri

YouTube reklamlarına bakıldığında farklı reklam modelleri yokmuş gibi görünüyor ancak başarılı kampanyalar için farklı stratejilere uygun reklam modelleri mevcuttur ve oldukça da başarılı sonuçlar verir. Ana hatları ile YouTube reklamlarını şu şekilde özetleyebiliriz.

  • Atlanabilir Video İçi Reklamlar
  • Atlanamayan Video İçi Reklamlar
  • Discovery Reklamları
  • Bumper Reklamlar
  • YouTube Masthead Reklamları

YouTube reklamları daha çok marka bilinirliğini artırmaya uygun bir reklam gibi konumlanmış ve böyle algılanan reklamlardır ancak YouTube reklamlarınızda internet sitenizdeki ürünleri göstererek direkt satışa yönelik reklamlar kurgulanıp e-ticaret satışlarını katlayabiliyoruz.

Digivega alanında deneyimli ve uzman kadrosu ile YouTube reklamları ile belirlenen stratejiler doğrultusunda sizin için amacınıza hizmet edecek en doğru reklam modellerini, en doğru bütçe ile kurguluyor ve hedeflerinize ulaşmanız konusunda yardımcı oluyor.

Örnek İşler

Bunlarda İlgini Çekebilir

DIGIBÜLTEN
BİLGİLEN