E-Ticarete Özel Performans

E-Ticaret Pazarlama

E-ticareti birçok farklı kavram ve anlatı ile tanımlamak mümkündür ancak kısa ve öz olarak e-ticaret; ticaretin elektronik ortamda gerçekleşmesidir.


E-Ticaret Pazarlama Nedir?

Bir ürün ya da hizmetin elektronik ortamdaki ticaret hacminin artırılmasına yönelik dijital reklam mecraları üzerinde gerçekleştirilen çalışmalarının tamamını e-ticaret pazarlaması olarak adlandırabiliriz.

Başarılı bir e-ticaret pazarlaması için tüm dijital reklam mecralarının etkin bir şekilde belli bir strateji ile uygulanması gerekir.

E-Ticaret Pazarlaması İçin Kullanılan Reklam Kanalları:

1. PPC (Pay-Per-Click) Ödemeli Reklamcılık
PPC birbirinden bağımsız olan dijital reklam mecralarını içine alan bir kavramdır. PPC ile gerçekleştirilen reklamlarda yalnızca tıklama aldıkça veya belirlenen başka bir KPI varsa bu KPI gerçekleştiğinde ödeme yapılır.

PPC denince akla ilk gelen Google Arama Ağı reklamlarıdır. Google Arama Ağı reklamlarında belirlenen bir anahtar kelimeye tıklama aldıkça ücret ödeyebilirsiniz ancak aslında PPC Google Arama Ağı’ndan çok daha fazlasıdır. PPC çalışmaları için kullanılacak dijital reklam kanallarını şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Google Reklamları (Link)
  • Sosyal Medya Reklamları (Link)
  • Programatik
  • Critio
  • Premium Display Networkler (Native CPC)

2. SEO
SEO’da PPC’den farklı olarak herhangi bir ücret ödemeden insanların arama motorlarında yaptıkları aramalarda organik olarak çıkmanızı, insanların aradığı ürün ve hizmet için sitenize yönlendirilmesini sağlar ve bu şekilde arama motorundaki görünürlüğünüz için yapacağınız harcamalardan tasarruf edersiniz.


3. E-Posta ve SMS Pazarlama:

PPC, SEO gibi çalışmalar gerçekleştirildikten sonra insanlar e-ticaret sitenizi ziyaret ederek farklı aktivitelerde bulunacak. Bu ziyaretler sonucunda edinilen datalar kısa ve uzun vadede oldukça değerli. Sizi tanımayan, sitenizi ziyaret etmeyen kitleye oranla sitenizle tanışmış, sepete ürün eklemiş, bülteninize abone olmuş ya da site içinde ürün aramış kişilerin müşteriye dönüşme oranı çok daha yüksek. E-mail marketing ve SMS marketing çalışmaları kendinizi hatırlatmanız, müşteri adaylarına farklı fırsatlar sunmanız ve onları harekete geçirmeniz için stratejinizde mutlaka yer bulmalı.

E-Posta ve SMS pazarlamasında herkese aynı maillerin rahatsız edici sıklıkta gönderilmesi rahatsızlık verebilir. Bu yöntem potansiyel kitlenizin sizden soğumasına ve abonelikten çıkmasına neden olacaktır.

E-Posta pazarlama ile en son sizden 6 ay önce alışveriş yapmış kişileri yeniden alışveriş yapmaya teşvik edebilir veya yarım bırakılmış bir alışverişin sunulacak ekstra bir fayda ile tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş özel mail gönderimleri müşteriler için kıymetli olduğu için e-posta pazarlaması için mutlaka dataların anlamlandırılması, belli bir strateji ile mail gönderimlerinin kurgulanması gerekir.


E-Ticaret Pazarlamasında Önemli Detaylar:

Digivega olarak hangi kanal olursa olsun yapılan çalışmaların / harcamaların mutlaka sonuçlarının çok ciddi ve detaylı bir biçimde incelenmesinin önemli olduğunu biliyoruz. Analiz edilen ve raporlanan sonuçlar doğrultusunda gerekli aksiyonları alıyoruz.

Veriler incelenmiyor ve yorumlanmıyorsa yapılan yatırımların karşılığında alacak olduğumuz verim her geçen gün düşer. Bütçeniz efektif bir şekilde harcanmayacak ya da karlılığınız hep aynı seviyede kalıyor olacaktır. Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (Conversion Rate Optimization – CRO) yaparak, yapılan yatırımlardan elde edilecek sonuçları artırmayı amaçlıyor, her ay bir öndeki performansın üzerine çıkmak için çalışıyoruz.

Bu Bir Teklif mi?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında Aydınlatma Metnini okudum ve onaylıyorum.

Örnek İşler

Bunlar da İlgini Çekebilir

DIGIBÜLTEN
BİLGİLEN