İçerik Pazarlama Piramidi

 • DİJİTAL

Planlı ve belirli bir düzene göre içerik yapısı oluşturmak oldukça önemli. Çünkü; içerik pazarlama stratejileri bu planlama ve düzene göre yönetilmeyen pazarlama stratejilerine göre çok daha yüksek başarı oranına sahip.

İçerik pazarlamada birçok strateji 3 temel adımdan oluşuyor:

 • a. Bir konu ya da sorun için içerik tespit edilmesi
 • b. Bir konu ya da soruna yönelik içerik üretilmesi
 • c. İçeriğin bu konu ya da soruna sahip hedef kitlenin tüketim tercihlerini etkileyecek şekilde düzenlenmesi.

Markanızın ihtiyacı olan içerikler stratejinizi daha rahat geliştirebileceğiniz ve daha kolay yönetebileceğiniz bir sistem olan içerik pazarlama piramidine göre oluşturulmalı. Bu sayede içeriklerin hedef kitleye çok daha kolay bir şekilde ulaşmasını sağlarken, içerik kampanyasının en doğru şekilde yürütülmesini de sağlayabilirsiniz.

Pazarlama için sonsuz para ve zamana sahip olmayan markalar, kaliteli bir stratejiye göre yönetilmeyen içerik pazarlama taktiği ile asla hayal ettikleri sonuca ulaşamazlar. Organize bir içerik pazarlama stratejisine sahip olmak için içerik pazarlama piramidini iyi anlamak ve uygulama aşamasında ihtiyaç duyulacak kaynaklar hakkında fikir sahibi olmak yararlı olacaktır.

İçerik Pazarlama Piramidi Nasıl Çalışır?

icerik-pazarlama İçerik Pazarlama Piramidi’nin temel prensibi bütün içeriklerin özgün olmasıdır. İçerikler oluşturulurken pek çok kaynaktan yararlanılsa da içeriğin özgün ve benzersiz oluşu SEO uyumu açısından çok önemlidir. Çünkü marka değeri ve farkındalığını artıran en önemli etkenler arasında sosyal medya ve web sitesindeki içerikler yer alır.

İçerik Pazarlama Piramidi’nin yapısının sadeliği ve netliği ile içerik pazarlamada net bir odaklanma söz konusudur. Bu nedenle her seviye marka hedeflerinize ve satış kanallarınıza geri dönüşlerinde net bir amaca hizmet etmesini sağlamanıza yardımcı olur.

İçerik Pazarlama Piramidi toplamda üç katmana sahip beş farklı seviyeden oluşur. Bu katmanları ayrı ayrı ele almak gerekir.

I. Seviye 1: Mikro-İçerikler

Piramidimizin tabanında; sosyal medya postları, blog yorumları, markanıza uygun olabilecek forumlara veya bloglara katılım gibi karşılıklı etkileşim yaratan mikro-içerikler bulunur. Etkileşim alanınızı genişletmekle birlikte takipçileriniz ile bağlantı kurmanız için önemli bir ilk adımdır diyebiliriz. Bu seviyedeki içeriklerin günlük olarak üretilmesi gerekir.

II. Seviye 2-3-4: Türetilmiş İçerikler

Piramidimizin ortasında 2-3 ve 4. seviyeler yani türetilmiş içerikler bulunur. Türetilmiş içerikler, temel içeriğinizin özetlenmiş halidir. Türetilmiş içeriklerin amacı; iletildikleri kanalları çeşitlendirerek temel içerik mesajlarınızla erişilebilirliği ve etkileşimi artırmaktır.

Türetilmiş içerikler; uzun blog yazıları, sunumlar, infografikler, SlideShare’ler gibi içeriklerdir. Bunlar marka bilinirliğini artırıcı ve hedef kitleye yönelik çalışmalardır. Burada ayırt edilmesi gereken konu ise; markanın genel kazanç elde etmesini sağlamadığıdır. Türetilmiş içeriklerin haftalık olarak üretilmesi gerekir.

III. Seviye 5: Temel İçerikler

Piramidimizin en başında ise temel içerikler bulunur. Temel içerik anlaşılır ve etkileyici olmalıdır. Çünkü; türetilmiş ve mikro içerikler için kaynak içeriklerdir. Piramitteki geri kalan tüm seviyeler, hedef kitlenizi temel içeriğe yönlendirmektedir.

Kısacası temel içerikler; markaların vizyonunu, değerlerini ve önemli mesajlarını somutlaştıran düşüncelerden oluşmalıdır.

Temel içerikler hem çevrimiçi hem de çevrimdışı çok çeşitli medya formatlarını alabilir:

 • Kitaplar
 • Dergiler
 • Oyunlar
 • Uygulamalar
 • Mikro siteler
 • İçerik siteleri
 • Videolar

İçerik piramidinde yer alan tüm içerikler markanın sahiplendiği mesaj ya da mesajları birçok farklı kanaldan istikrarlı şekilde müşterilere iletmeyi sağlar. Piramitte yer alan içerikler farklı iletişim kanallarından, o kanala özel bir iletişim diliyle iletildiği için doğru kitlede farkındalık yaratmaya yardımcı olur.

İçerik pazarlaması kısa süreli bir taktik olarak değerlendirilmemeli, uzun bir süre boyunca uygulanacak ve geliştirilecek bir stratejiye ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Müşterilerin markanızla olan ilişkisi, ürün ve hizmeti satın alma yolculuğundaki alışkanlıklar ve değişimlerle stratejiyi beslemeye devam etmek, doğru bir içerik pazarlamanın olmazsa olmazıdır.

Bunlarda İlgini Çekebilir

DIGIBÜLTEN
BİLGİLEN