İçerik Pazarlaması Nedir?

  • DİJİTAL
  • KREATİF

Günümüzde tüketicinin geleneksel pazarlamaya olan ilgisi gitgide azalıyor ve yalnızca kendilerine fayda sağlayan, fark yaratan, bilgi veren, ilgi çeken veya harekete geçmelerini sağlayan markaları takip ediyorlar. Tüketicileri markanın iletişim çemberine dahil etme amacı taşıyan içerik pazarlaması, hedef kitle için bilgi değeri taşıyan içerikleri sistemli ve sürekli bir şekilde hazırlayarak, hedef kitlenin gelir getiren müşteriye dönüşmesini sağlamak amacıyla yapılan bir pazarlama stratejisi olarak karşımıza çıkıyor.

İçerik pazarlaması satın alma süreçlerinin %93’ünün çevrimiçi arama ile başladığı günümüzde, marka ya da işletmelerin Google’da arandığında erişilebilir olmasını sağlamak ve müşteride farkındalık yaratmak amacıyla da tercih ediliyor. Bu sebeplerle içerik pazarlama yöntemleri, tüketicilere değerli ve sürekli içerik sunmak anlamına geliyor.

İçerik Pazarlamasında Blog Oluşturmak

Temelde markaların rekabet ortamında öne çıkmasını sağlamak amacıyla yapılan içerik pazarlaması, yalnızca blog içerik oluşturmak anlamına gelmez, röportaj, sunum, infografik, video, görsel, GIF, webinar gibi daha birçok çalışmanın bütününü kapsar. İçerik pazarlama stratejilerini belirlerken müşterinin sektörüne en uygun format seçilir ve aktif bir şekilde kullanılır.

Content Marketing Institute (CMI) tarafından yapılan bir araştırma, firmaların 3/2’sinin içerik pazarlama stratejisinin olmadığını ve belirli bir stratejiye ve içerik pazarlama ajansına sahip olan firmaların, olmayanlara göre içerik pazarlamasını her yönden daha etkili uyguladığını gösteriyor. Araştırmalara dayalı ve iyi programlanmış bir içerik pazarlama stratejisi, iş hedeflerinin gerçekleştirmesinde en önemli etkenlerden biri haline geliyor.

İçerik Pazarlama Empati Yeteneğidir

İçerik pazarlaması bir noktada hedef kitlenin satın alma aşamasında karar vermek üzereyken sordukları soruların ne olduğunu önceden belirleyebilme becerisi ve tecrübesidir. İçerik pazarlama danışmanlığında soruların tespit edilmesi ve markaya en uygun stratejinin belirlenmesiyle, pazarlama çalışmaları marka ve hedef kitle açısından daha sağlıklı bir düzlemde ilerler.

İçerik Pazarlama İpuçları

Markaya özel çalışma gerektiren içerik pazarlamanız için yardımcı olacak ipuçlarına bir göz atın:

İçerik Pazarlama Stratejisi Oluşturma:

Uzun süre sadık kalacağınız fakat belli periyotlarla güncelleyeceğiniz bir stratejiye sahip olmanız gerekir. İçerik pazarlamasında başarılı olabilmek amacıyla hedef kitlenin kim olduğu ve nerede içerik tükettikleri, alışkanlıkları, içeriğin kullanıcıları eyleme nasıl geçireceği önceden tespit edilmelidir.

İçerik Pazarlama Piramidi:

Hangi mecrada ve ne sıklıkla var olmalısınız? Bu sorunun ardından gelecek yüzlerce soru gözünüzü korkutabilir. Fakat içerik pazarlama piramidi etkili ve uzun bir stratejiye sahip olduğunuzda yaşamanızın olası olduğu kaostan sizi kurtarabilir. İçerik pazarlama piramidi ile ilgili daha fazla bilgi için ‘İçerik Pazarlama Piramidi’ yazımıza bir göz atın.

Yaratıcı İçerikler Hazırlama:

Kullanıcıların pazarlama mesajlarına gitgide bağışıklık kazandığı günümüzde firmalar, daha farklı ve daha etkileyici pazarlama metotları ile kaliteli içerikler üretilmesini istiyor. Müşteriyi anlama yeteneği ve marka değerini arttıracak yaratıcı yollar ile markaya özel oluşturulan yaratıcı içerik pazarlama örnekleri, çarpıcı ve geri dönüşümü hızlı bir memnuniyet sağlar.

Sosyal Medyanın Gücü :

Sosyal medya, içerik pazarlaması ile fazlasıyla ilgilidir. Başarılı bir içerik pazarlaması çalışması ile markanın sosyal medyadaki varlığı güçlenir, trafik ve dönüşüm oranları olumlu yönde etkilenir.

Düzenli Ölçüm :

Hangi içerik türünün marka için daha uygun ve etkili olduğu, hangi ortamda paylaşılan içeriğin daha verimli olduğu, haftalık ve aylık olarak ölçümlenmeli, marka stratejisi düzenli olarak güncellenmelidir.

Dijital Reklamlar:

Geleneksel pazarlama yöntemlerinin yanında uzun zamandır hayatımızda olan dijital reklamlar özellikle ölçülebilir olduğu için markaların olmazsa olmazı. Fakat kötü içeriklerle oluşturulmuş dijital reklamların başarılı olmasını beklemek büyük bir hata olur. İçerik pazarlama stratejinize uygun, profesyonel ve özgün içeriklerle doğru zamanda doğru kitlenin karşısına çıkmak için ihtiyacınız olan içeriği üretebilmelisiniz.

SEO :

Dijital dünyada kitlenizin ilgilendiği, alakalı, çözüm üreten, içerisinde cevaplar barındıran ve eğlendiren içerikler ile var olmanın bir ödülü var! Tabii ki bunu istikrarlı şekilde sürdürürseniz. Arama motorları kullanıcılarının ilgilendiği ve güzel bir deneyim yaşadığı adresleri ödüllendirmek konusunda oldukça hevesli. Müşteri odaklı ve SEO açısından başarılıysanız arama motoru reklam maliyetlerinizi de düşürürsünüz.

Bu özel çalışmanın titizlikle planlanması ve değişime açık olması oldukça önemli. Stratejinizi oluştururken değişen ve gelişen trendlerden tüketici alışkanlıklarına kadar birçok alanda planınızı güncellemeniz gerekeceğini de unutmayın.

Bunlarda İlgini Çekebilir

DIGIBÜLTEN
BİLGİLEN