Influencer Marketing (Influencer Pazarlama) Nedir? Nasıl Yapılır?

  • SOSYAL MEDYA
  • DİJİTAL

Günümüzde sosyal medya kullanıcılarının son 10 yılda önemli bir ölçüde artış göstermesiyle birlikte, sosyal medya platformlarını alışveriş yapmak amacıyla kullanan önemli bir tüketici kitlesi oluştu. İnternet kullanıcılarının %95’i bir sosyal medya platformuna üye ve haftada birden fazla kez giriş yapan aktif kullanıcı oranı ise %67.

Bu durumda markaların dijital mecralarda daha fazla vakit geçiren hedef kitleye ulaşmak için sosyal medyayı kullanması, yüksek rekabet koşullarında bir zorunluluk. Pazarlama sektöründeki bu hızlı değişimle birlikte yeni beklentiler ortaya çıktı. Bunlar arasındaki en önemli beklenti de influencer marketing alanında gelişti.

Influencer Marketing kampanyasının başarılı olması için dikkat edilmesi gereken hususlar var. Bunlardan ilki tanıtımı yapacak olan hesaplar, ikincisi reklam içeriği, üçüncüsü ise reklam verilen sosyal medya platformu.

Markaya Uygun Influencer Seçimi

Influencer Marketing’in en önemli noktası; marka için doğru influencer seçimidir. Influencer’ın hitap ettiği hedef kitlenin çokluğu kadar bu kitlenin markanızın hedef kitlesi içinde olması daha önemlidir.

Burada 3 önemli nokta vardır; bağlam, erişim ve işlevselliktir.

Bağlam; marka ve ürünü tanıtacak kişinin arasında doğru orantı olmalıdır. Şöyle ki; sizin bir kozmetik markanız olsun. Markanızı Danla Biliç’in mi anlatması daha etkili olur yoksa Arda Türkmen’in mi anlatması daha etkili olur?

Erişim; influencerın kitlesindeki takipçi sayısıdır. Günümüzde çoğu influencer belirli bir ücret karşılığında takipçi satın alıyor. Organik yollardan kazanılan takipçilerle hedeflediğiniz kitleye ulaşır, marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Ancak; satın alma yoluyla kazanılmış takipçiler ile hedeflediğiniz kitleye ne yazık ki ulaşamazsınız.

İşlevsellik; markanız için seçeceğiniz influencerın takipçileri ile arasındaki etkileşimdir. Diyelim ki 1 milyon takipçisi olan bir influencer var ve markanızı tanıtacak. Fakat bu influencerın takipçileriyle etkileşimi azsa ne yazık ki yine hedeflediğiniz kitleye ulaşamazsınız.

Micro Influencer Nedir?

Takipçi sayısı kategori bazlı olup, etkileşim oranı takipçi sayısına göre daha fazla olan influencerlardır. Her biri kendi alanlarında uzman kişiler oldukları için macro influencerlar kadar takipçi sayıları yoktur. Yeni bir marka iseniz markanızın büyümesi ve markanızın alanında uzman kişiler tarafından düşük bütçe ile tanıtılması sizler için daha uygun bir yöntemdir. Paylaştığı ürün veya hizmetle arasında bağ kurarken, takipçileri ile aralarında daha sıkı bir bağ vardır. Takipçilerinin her sorularını cevaplarlar.

Macro influencer Nedir?

Micro influencerlara göre daha fazla etkileşime sahip genellikle büyük markalar ile iş birliği içinde olan influencerlardır. Takipçi sayıları micro influencerlara göre çok daha fazladır. Profesyonel oldukları için yüksek bütçe ile marka tanıtımları yaparlar. Büyük ve global projeleriniz için en uygun influencerlardır.

Özellikle marka bilinirliğinizi arttırmak için yüksek bütçe ile çalışacağınız influencerlar size dezavantaj sağlayabilir. Bütçenizi doğru kullanarak birden fazla micro influencer ile çalışıp, daha yüksek verim alabilirsiniz.

Influencer Marketing Hangi Sosyal Medya Kanallarında Yapılır?

Markanızın hedef kitlesine göre değişkenlik gösterse de YouTube, İnstagram, Bloglar şeklinde sıralayabiliriz. Çünkü bir ürünü ya da hizmeti tanıtırken genelde uzun videolardan yararlanılır. Bu nedenle ilk tercih her zaman YouTube’dan yana olmalıdır. Ancak uzun video içerikleri gerektirmeyecek durumlarda ise; İnstagram, Twitter, Bloglar en etkili kanallardır.

Influencer Marketing’in Avantajları

  • Hedef kitle, sağlıktan güzelliğe, teknolojiden dekorasyona kadar değişkenlik gösteren, oldukça geniş bir ürün yelpazesini sevdiği, beğenerek takip ettiği influencer’dan duymaya başlar.
  • Bu stratejik pazarlama yöntemi, marka ve tüketici arasında güven sağlar ve etkileşimi arttırır.
  • Markaların dijital mecralarda daha fazla vakit geçiren hedef kitleye ulaşmasını kolaylaştırır.

Bunlar da İlgini Çekebilir

DIGIBÜLTEN
BİLGİLEN