Instagram’da İlk İzlenim: İşletmeler Instagram Biyografisini Nasıl Düzenlemeli?

  • MARKA
  • SOSYAL MEDYA
  • DİJİTAL

Instagram biyografiniz insanların sizi neden takip etmeleri gerektiği ile ilgili çok şey anlatır. Yalın ama yeterli olmasının yanında bir düzene sahip olan biyografiniz ile doğru bir ilk izlenim bırakmak tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi Instagram için de oldukça önemlidir. Peki işletmeler Instagram biyografisini nasıl düzenlemeli?

Doldurulması Zorunlu Alanlar

Doldurulması zorunlu alanlar arasında tabii ki ‘Kullanıcı Adı’ ve işletmenizin adını yazmanız gereken ‘Ad’ kısmı bulunuyor. Bu alanda Kullanıcı adınızı daha kısa ama anlaşılır kullanmayı tercih edebilirsiniz. İşletme adınızı ise olması gerektiği gibi yazmanız çok önemli. Tabii ki LTD. ŞTİ. ve benzeri uzantılardan bahsetmiyoruz. Örnek vermek gerekirse kullanıcı adı ‘digivega’ ise işletme adı ‘Digivega Agency’ olabilir.

Bu arada olmazsa olmazlarımızdan biri tabii ki profil fotoğrafı. Bir çok marka logosunun da anlaşılır büyüklükte olduğu profil fotoğrafları kullanır. Eğer dünya çapında tanınan bir marka iseniz logonuzun bir kısmını ya da ürün formunuzu hatırlatacak bir şekil bile kullansanız herkes sizi tanır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu küçücük bir profil fotoğrafının öncelikle markanın kurumsal renk ve diline uygun şekilde seçilmesidir. Eğer yeni ve tanınmayan bir işletmeyseniz, insanların sizin logonuzu hatırlamasını istiyorsanız fotoğraf alanında logo kullanabilirsiniz. Logo dışında mekan, ürün vb. gibi sizi anlatacak diğer alternatifleri değerlendirmek istiyorsanız her zaman kurumsal renk ve dili önceliklendirmeli ve sizi anlattığından emin olmalısınız.

Bio Alanı

İlk bakışta kendinizi tanıtmak için 150 karakteriniz var. Ne söylemek istersiniz?

Kategori

Size yardımcı olacaksa işletme kategorinizden başlayalım. Instagram sizi en doğru tanımlayan kategoriyi seçmenizi ister. Yerel İşletme kategorisinde misiniz yoksa Filmler mi? Bunu belirledikten sonra bir de alt kategorinizi seçerek ilerlersiniz. Kategori kısmı işletme adınızın altında görünen kısımda yer alır, çok şey anlatır ve oldukça dikkat çeker.

Web Site

Web site alanı ise tıklanabilir bir link paylaşmanıza izin verilen tek alandır bu yüzden çok kıymetli. Web site ana sayfanıza yönlendirebilir, yeni kampanyalarla ilgili kategoriye kolayca erişim sağlamak için değerlendirilebilir ya da son blog yazınızın linkini koyarak daha fazla okunmasını sağlayabilirsiniz. Bu alandaki web site linkini sabit tutmak ya da sık sık güncellemek stratejinize bağlı olarak karar vereceğiniz bir konu fakat değişmeyen tek gerçek kesinlikle değerlendirmesi gerektiği.

Düğmeler

Instagram bio’nuz için seçeceğiniz düğmeler sizin için 7/24 çalışır! En önemlileri iletişim düğmeleridir. Müşterilerinizin size ulaşmasını istediğiniz telefon numarası ve mail adreslerini bu alanlara ekleyip güncel tutarak Instagram profilinizin pratik bir iletişim kanalı olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca Harekete Geçirici Düğmeleri de kullanarak işletmenizin amacına uygun yönlendirmeler de yapabilirsiniz.

Web sitesi, sektör bilgisi, iletişim bilgileri ve harekete geçirici yönlendirmenizi 150 karakterin dışında bırakabildiğinize göre artık bio’da ne yazmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Dilerseniz akılda kalmasını istediğini mottonuz, size ait hashtag ya da sloganınızı ekleyin, dilerseniz ürün ve hizmetlerinizden bahsedin. Ne yazarsanız yazın hedef kitleniz ve marka dilinize uygun söylemlerle yazmanız çok önemli. Neden özel olduğunuzu ya da benzersiz satış önermenizi anlatan metinler takip edilmeye değer olup olmadığınız hakkında önemli ipuçları verir.

Tüm bu önemli noktalardan sonra siz de Instagram’da en etkili biyografi alanına sahip olmak için hazır olduğunuzu düşünüyorsanız kendi biyografi alanınızı güncellemeye başlayın!

Bunlarda İlgini Çekebilir

DIGIBÜLTEN
BİLGİLEN