İnsanlar Az Bildiklerine Az İnanırlar*

Markanızın ne kadar bilindiği onu nasıl konumlandırdığınız ile ilgilidir. Marka algısı oluşturma, bu algıyı tutarlı bir biçimde sürdürme, farkındalık ve bilinirlik yaratma, stratejiler dahilinde marka sadakati oluşturma ve bu sadakati oluştururken kullanılacak mecra ve sağlanacak hizmetlerin belirlenmesi, markanızı konumlandırırken dikkat edeceğimiz olgulardır.

Önce bir strateji belirleyip sonrasında analiz ve marka hedeflerine odaklanıyoruz. Tabii hepsinden önce; markamızın hedefleri, hedef kitle üzerinde oluşturmak istediği algı, ön plana çıkartılacak ürün veya hizmet gibi detayları, markamızı net bir şekilde anladıktan ve bu briefleri analiz edip farkındalık stratejilerimizi oluşturuyoruz.

Markamızın farkındalığını oluşturduktan sonra rakip ve tüketici tarafında araştırmalarımızı yaparak hem pazardaki hâkimiyetimizi nasıl sağlayacağımızı hem de sadık müşteriyi nasıl oluşturacağımızı belirleriz. Burada; tüketici gereksinimleri, eğitimleri, algılamaları, tutumları, tüketicilerin bir ürünü kullanma nedenleri ve rakip markaların gerçekleştirdiği konumlamaya verdikleri tepkileri öğrenmiş oluruz.

Marka konumlandırma’da dikkat ettiğimiz strateji başlıkları;
Ürün Özelliklerine Göre Konumlandırma
Ürün Sınıfına Göre Konumlandırma
Duygusal Yararlara Göre Konumlandırma
Rasyonel Ve Duygusal Yarar Birleşimine Göre Konumlandırma
Kullanıma Göre Konumlandırma
Kullanıcıya Göre Konumlandırma
Coğrafi Alana Göre Konumlandırma
Fiyat – Kalite Esasına Göre Konumlandırma
Dijital Marka Konumlandırması
Alışveriş Alışkanlıklarına Göre Konumlandırma
Jenerasyona Göre Konumlandırma (BB,X,Y,Z)

Bu Bir Teklif mi?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında Aydınlatma Metnini okudum ve onaylıyorum.

Örnek İşler

Bunlarda İlgini Çekebilir

DIGIBÜLTEN
BİLGİLEN