Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi; Neden İhtiyacınız Var?

  • SOSYAL MEDYA

Sosyal medya, markaların hedef kitlelerine doğrudan temas edebilmeleri, efektif pazarlama içerikleri ve reklamlar ile marka değerinin yükseltilebilmesi adına şirketlerin dijital iletişim çalışmaları arasında mutlaka tercih etmeleri gereken bir hizmettir.

Sosyal medya yönetimi ilk etapta kolay görünse de çok farklı dinamikleri içinde barındırdığı için zamanla uzmanlık ve bir ekip ihtiyacı doğar. Buna bağlı olarak bir çok marka daha kaliteli bir iletişim ve yönetim için profesyonel destek almayı tercih eder. Eğer yolu başındaysanız ve henüz profesyonel desteğe ihtiyaç duymadıysanız markaların neden profesyonel desteğe ihtiyaç duyabileceği hakkında bir fikriniz olması adına sosyal medyanın farklı dinamiklerini daha detaylı inceleyelim.

Profesyonel İçerik ve Topluluk Yönetimi

Sosyal medyada profesyonel içerik ve topluluk yönetimi, markaları tüzel kişilikten gerçek bir kişiliğe dönüştürerek takipçileriyle doğrudan etkileşimde olan, mesafeli imajdan uzak ve takipçilerini iletişimde rahat hissettirdikleri bir zemine oturtur. Uygulama aşamasında, markanızı takip eden ziyaretçileri ise hedef gruplarına bölerek, bu gruplara uygun iletişim dilleri belirlemek her zaman sağlıklı bir yoldur. Şirketinize özel olarak belirlenen sosyal medya stratejisi ile oluşturulan özgün içerik ve kaliteli görseller ile takipçilerinize ulaştırılan mesajlar sayesinde, yeni müşteriler elde ederken, aynı zamanda dijital mecrada trafiğiniz de hızla artmış olur.

Topluluk yönetimi ve monitoring platforma ve kişiye özel olarak uygulanmalıdır. Olumlu ya da olumsuz tüm yorum ya da mesajlar özel hazırlanmış cevaplarla karşılanmalı, kriz anlarında hızlı ama soğukkanlı ilerlenmelidir.

Marka Bilinirliği ve Marka Sadakati

Sosyal medyada potansiyel müşterilerinizin de içinde bulunduğu geniş bir kitleyle doğru dil ve içerikle iletişime geçmeniz marka bilinirliğinizi artırır. Başarılı bir sosyal medya danışmanlığı ile markanızla iletişime geçen müşterileriniz için oluşturulan sosyal medya stratejisi sayesinde marka sadakatini oluşturup sürekliliği sağlamak adına güncel ve etkili yöntemlerle markanıza dikkat çekersiniz.

Etkileşim

Takipçi sayısının fazla olmasına oranla etkileşim sayısının fazla olması kaliteli bir sosyal medya yönetiminin olmazsa olmazıdır. Etkileşimi yüksek sosyal medya hesapları hem kendi platformlarında hem de Google aramalarında rakiplerine oranda yüksek görünürlüğe sahip olur. Etkili bir sosyal medya optimizasyonu ile kaliteli etkileşim oranları için istikrarlı, alakalı ve ilgi çeken çalışmaların yanında, ürün ve hizmetiniz için çözüm üreten içerikler oluşturmalısınız. Farklı sosyal medya platformlarının sahip olduğu algoritmaları tanıyan, değişen ve güncellenen bu platformları takip eden, hızla uyum sağlayan bir ekip ile asla geride kalmazsınız.

Trafik ve Dönüşüm

Sosyal medya hesapları doğru yönetilen markaların web sitelerine aldığı trafiğin ciddi bir oranı sosyal medya paylaşımlarından geliyor. Doğru sosyal medya hizmetleri ile marka konumunuza ve müşteri profilinize uygun sosyal medya platformlarında size özel üretilen içerikler sayesinde yüksek performansla trafik elde eder ve dönüşüm oranlarınızın yükselmesini sağlarsınız. Ayrıca profesyonel bir ajansla çalıştığınızda sosyal medya yönetimi yapan ekibin yakın temasta olduğu bir dijital reklam ekibinden sosyal medya reklamları konusunda destek alarak trafik ve dönüşüm oranlarınızda büyük sıçrayış yakalamanız mümkün olabilir.

Kriz ve İtibar yönetimi

Dijital dünyanın hızı ve kitlenin hassasiyeti markanız için itibar ve kriz yönetimini zorunlu tutar. Doğru sosyal medya pazarlaması, anlık takip ve hızlı müdahale ile marka prestijinizi korumanız hayati önem taşır. Başarılı bir kriz ve itibar yönetimi tecrübenin yanında yine başarılı bir monitoring ve topluluk yönetimi ile mümkündür.

Birbirinden farklı sosyal medya platformu aynı zamanda hepsinin kendine has tasarımı, dili ve sesi var. Her gün milyonlarca insanın aktif zaman geçirdiği bu platformlardaki başka başka dinamikler baştan sona uzmanlık gerektiriyor. Markanız ve kitleniz büyüdükçe her bir alan ile ilgili yüzlerce detayla hakkını vererek ilgilenecek, itibarınızı, algınızı, sempatinizi ve online iletişiminizin büyük bölümünü emanet edeceğiniz profesyonel bir ekibe ihtiyacınız olacağını unutmamalısınız.

Bunlar da İlgini Çekebilir

DIGIBÜLTEN
BİLGİLEN